Historia przeglądarki Firefox
Przeglądarka Firefox bije rekordy popularności - w końcu jest pierwszym tego typu programem, który poważnie zaszkodził dotychczasowemu liderowi: Internet Explorerowi. Udało się to jej jednak dopiero po ładnych paru latach od czasów, kiedy pierwsze Netscape Navigatory zostały ściągnięte z Internetu i zainstalowane jako alternatywa dla Microsoftowej, "jedynie słusznej" przeglądarki.
To właśnie Netscape Navigator położył pierwsze cegły pod obecny sukces Firefoxa: już w roku 1994, kiedy Internet dopiero zaczynał raczkować na Świecie, firma Netscape Communications Corporation wydała pierwszą wersję swojej przeglądarki, wówczas jeszcze opartej na kodzie NCSA Mosaic (której w tej chwili nikt już pewnie nie pamięta). Cztery lata później całość kodu przebudowano i powstała pierwsza wersja nowego produktu o nazwie kodowej Mozilla.
Początkowo Netscape Navigator zdobyła szturmem Internet - zawdzięczała to faktowi, że jako pierwsza dawała możliwość obsługi ramek, JavaScript i apletów Java. Zdominowała komputery totalnie: używana była przez blisko 90% internautów. Prymat ten straciła na jakiś czas z dwóch powodów: błędnych decyzji marketingowych AOL, które wykupiło firmę Netscape, oraz pojawienia się na rynku przeglądarki Internet Explorer, wbudowanej w powszechnie używany system operacyjny Microsoftu. Na pewien czas Netscape zostało zepchnięte do systemów UNIXowych.
Twórcy jednak nie zamierzali się poddać, pamiętając zwłaszcza pierwotny sukces swojej przeglądarki. Ich atutem od początku było znacznie większe bezpieczeństwo użytkowania przeglądarki, co po kilku latach dynamicznego rozwoju Internetu i pojawieniu się w nim całej gamy przestępstw komputerowych stało się nagle bardzo istotne.
Postanowiono jednak nie powielać błędów AOL - które po przejęciu przeglądarki dołączyło do niej szeroką gamę oprogramowania jednocześnie spowalniającego komputer i zwyczajnie irytującego użytkowników (w szczytowym okresie było to kilka różnych aplikacji, w tym Winamp czy komunikator AOL). Nowy projekt miał być lekki dla systemu (mało go obciążający), niewielki (łatwe pobieranie w czasach popularności modemów), szybki, a jednocześnie oferować wszystko to co Internet Explorer - i jeszcze nieco więcej.
23 września 2002r. Korporacja Mozilla wypuściła pierwszą wersję swojego nowego produktu, wówczas jeszcze pod nazwą Phoenix. Przemyślana została bardzo dokładnie: w wersji podstawowej, lekkiej i wygodnej w użyciu, posiadała tylko podstawowe funkcje. Jeśli jednak użytkownik potrzebował czegoś więcej, dostawał do dyspozycji rozszerzenia, instalowane jako dodatek, bezpośrednio z jej poziomu - i pozwalające na znaczne rozszerzenie możliwości przeglądarki. Rozwój trwał nieco ponad dwa lata i 9 listopada 2004r. ukazała się pierwsza, anglojęzyczna wersja przeglądarki Firefox 1.0.
Od tego czasu Firefox przeszedł długą drogę, jednak nadal posiada większość atutów, którymi zdobył ponownie rzeszę użytkowników. Najważniejszymi z nich są rzecz jasna wspomniane już rozszerzenia, dzięki którym możliwa jest bardzo duża personalizacja przeglądarki i jej dostosowanie do potrzeb nawet wymagającego użytkownika. Tym, co niewątpliwie jest wyróżnikiem Firefoxa są zakładki: rzecz nieznana użytkownikom Internet Explorera, a pozwalająca przeglądać jednocześnie wiele stron w tym samym oknie przeglądarki. Ważne jest też to, że używając Firefoxa można zmienić system operacyjny i bez względu na to, czy pracujemy pod Windows, Linux czy MacOS - nadal korzystać możemy z przeglądarki, do której zdążyliśmy już przywyknąć.
Obecnie Firefox obecny jest w prawie 20% komputerów domowych. Nadal też zdobywa popularność - głównie dzięki znacznie większemu bezpieczeństwu użytkowania (odporność na większość złośliwych kodów ze stron WWW) - wystarczy przypomnieć, że średni czas reakcji na wykrycie luki w Firefoxie wynosi 2 dni, w Internet Explorerze - aż 10 dni. Znacznie większy jest też komfort pracy - blokowanie wyskakujących okienek, personalizacja funkcji poprzez instalację dodatków, szeroka gama dodatkowego oprogramowania - nic więc dziwnego, że internauci coraz częściej wybierają przeglądarkę Mozilli.Według niektórych prognoz uwzględniających trend wzrostowy ilości użytkowników, około połowy 2009r. Firefox ma szansę stać się numerem jeden na rynku polskich przeglądarek internetowych.