Firefox 3.1 - opóźnienie nie pójdzie na marne [19.10.2008]
Trzy tygodnie temu Mozilla zapowiedziała zmianę w planie wydawniczym przeglądarki Firefox - zgodnie z nowymi założeniami wydania beta aplikacji miały zostać udostępnione z cztero- lub pięciotygodniowym opóźnieniem. Teraz już wiadomo dlaczego - programiści Mozilli, najwyraźniej chcąc dotrzymać rywalom kroku (bądź też, jak wolą niektórzy, utrzymać nad nimi bezpieczną przewagę) chcieli dopracować tryb dyskretnego surfowania oraz podrasować pasek adresu przeglądarki.
Trudno oprzeć się podejrzeniom, że Mozilla zdecydowała się na wydłużenie okresu prac nad kolejnym wydaniem programu częściowo po tym, jak koncern Google wszedł na rynek ze swoim Chrome. Przeglądarka internetowego giganta wyposażona jest w tryb, w którym nie są zapisywane żadne informacje o odwiedzonych przez użytkownika stronach - nosi on nazwę Incognito. Inni rywale nie pozostają z tyłu - funkcje takie posiadają Internet Explorer i Safari. Podobny tryb, żartobliwie określany mianem "trybu porno", trafić ma też do drugiej bety Firefoksa 3.1, która ukaże się 4 listopada.
Inne nowości w drugiej wersji beta to m.in.:
- zmiany w narzędziu "Wyczyść dane prywatne" - od teraz użytkownik będzie mógł sprecyzować zakres czasowy, jakiego dotyczyć będzie czyszczenie historii i ciasteczek,
- zmodyfikowany pasek adresu,
- przywrócenie procedury instalacji wtyczek wykorzystywanej w Firefoksie 2.0.
Zanim to nastąpi, w drugim tygodniu października będzie można zapoznać się z betą nr 1. Beta 1 będzie już obsługiwać tag "video", ułatwiający umieszczanie i obsługiwanie filmów; trafią do niej poprawki na pasku kart oraz możliwość przeciągania karty na pulpit systemu, aby otworzyć stronę WWW w nowym oknie.
Można być też pewnym - w oparciu o przegląd możliwości Firefoksa 3.1 alfa 2, że program będzie działał znacznie szybciej, a to dzięki przetwarzaniu skryptów JavaScript w tle oraz nowemu kompilatorowi JavaScript, TraceMonkey.
Jedną z funkcji, która nie trafi do wydania 3.1 jest opcja przypominająca w działaniu znaną z Opery funkcję "Szybkie wybieranie", ułatwiającą dostęp do najczęściej odwiedzanych witryn (podobnym narzędziem dysponuje wspomniany Chrome). Zastosowanie tej funkcji w Firefoksie wyeliminowałoby konieczność instalowania wtyczek zapewniających tę funkcjonalność (Speed Dial, Fast Dial).
Finalne wydanie 3.1 przeglądarki spod znaku pandy małej (rudej) ma ukazać się na przełomie 2008 i 2009 r.
Źródło:
IDG